BLOG

Czym się może skończyć wznoszenie budynku na cudzym gruncie?

W poprzednim wpisie poruszana była kwestia przekroczenia granic nieruchomości przy wznoszeniu budynku lub urządzenia. Dziś ponownie zajmiemy się kwestią wznoszenia urządzeń i budynków. Czytelnik, któremu nie jest obce pojęcie zasiedzenia nieruchomości, może pominąć następny akapit, uważam jednak że warto sobie i w tej materii coś odświeżyć. Samoistny posiadacz gruntu, to osoba która włada tym gruntem…
Czytaj dalej

Delikatna zachęta finansowa na mediację w nowych regulacjach

Wzięcie udziału w mediacjach, uprawnia do obniżenia opłaty stałej lub stosunkowej.

Zmiany w kosztach cywilnych spraw sądowych

W sierpniu 2019 roku, nastąpiły delikatne zmiany w opłatach sądowych w sprawach cywilnych.

Przekroczenie granicy przy wznoszeniu budynku

Właściciel nieruchomości powinien zawsze zważać co na niej się dzieje, ponieważ nieuwaga może prowadzić do niepożądanych skutków. Jeżeli na niej na stałe nie przebywa, winien od czasu do czasu ja odwiedzić.

Meldunek czy miejsce zamieszkania

Meldunek jest jedynie kwestią administracyjną, stwierdzenia w urzędzie gminy, że zamieszkuje się stale pod określonym adresem. Miejsce zamieszkania, jest to miejscowość w której się przebywa z zamiarem stałego pobytu, czyli ta, w której ześrodkowują się główna aktywność życiowa. Tak elastycznie identyfikuje miejsce zamieszkania kodeks cywilny. Miejsce zamieszkania nie musi się on pokrywać z adresem meldunkowym.…
Czytaj dalej

Zadatek a zaliczka

Zadatek a zaliczka. Podobnie brzmią i niestety często są mylone. Jedno jednak jest regulowane przepisami kodeksu cywilnego – zadatek (art. 394), a drugie nie

Czy mogę zjeść jabłka sąsiada?

Jeżeli posiadasz choć kawałek gruntu, a na nim, tuż przy granicy rośnie drzewo lub gdy sąsiad ma takie drzewo lub krzew, to pewnie zastanawiałeś/aś się, „czyje te spadające owoce są?”. Może i nawet się nie zastanawiałeś/aś, ale jest szansa, że teraz ta kwestia Cię zainteresuje. Jeśli drzewo jest po Twojej stronie, to możesz wejść na…
Czytaj dalej

Wskazany w testamencie, a uprawnienia dziadka i babci sporządzającego testament

Sporo osób wie, że istnieje takie coś jak zachowek. Ten wpis poświęcony będzie pewnej instytucji, która jest mniej znana, a która też ma zabezpieczeń byt osób blisko spokrewnionych ze spadkodawcą. Instytucja ta, dotyczy także przypadków, gdy został sporządzony testament. Może też dlatego, że testamenty nadal sporządza stosunkowo mało osób, mało kto o niej słyszał. Do…
Czytaj dalej

Przepadek laptopa/komputera, a utrata danych

Gdy organy ścigania zajęły Twój sprzęt komputerowy, a nie masz kopii zapasowej, ani nie wysyłałeś dokumentów czy zdjęć rodzinnych do chmury, nie wszystko jeszcze stracone. Po pierwsze, możesz zostać uniewinniony, wtedy wszystko odzyskasz. Po drugie, sąd ma możliwość orzeczenia przepadku tylko plików (danych) rozpowszechnianych bądź nielegalnie posiadanych baz danych, w tym programów. Taką możliwość wskazał…
Czytaj dalej

Dziedzicznie przez małżonka

Co po śmierci małżonka dzieje się z telewizorem, książkami, pralką, odkurzaczem, kuchenką mikrofalową? Co od zasady są dziedziczone przez spadkobierców, z jednym tylko „ale”.